Augustidubbeln 2009

Semi 1     Thomas Kultti/Sven Enarsson  v/s  Bengt Ilveby/Göran Svensson

Semi 2      Nisse Vinberg/Mats Caesar  v/s  Anders Lehman/Anders Lindblom

 Final         Thomas Kultti/Sven Enarsson  v/s  Nisse Vinberg/Mats Caesar

Segrare    Nisse Vinberg/Mats Caesar

 Augustidubbeln avgjordes i god ordning under severänt men dolt ledarskap av Battongknutte. Lottningen skedde opartiskt under överinseende av klubbens ordförande. Kjesaren av Norge fick en noga utvald partner.

 Helt överraskande gick Läkköttet Lehman och Korv-Anders till semifinal. Eftersom matchresultaten har arkiverats och inte återfunnits kan deras avancemang inte redovisas men man kan anta att diverse WO hjälpte dem fram. I semifinalen blev emellertid Kjesaren och Lill-Nisse för svåra.

 På övre halvan hade Big Ben starkt stöd av Årets Gubbe i de tidigare matcherna men i semifinalen visade det sig att Nollan Kullti hade något starkare stöd av sitt bihang, klubbens mycket trevlige ordförande Sven Enarsson. Finalen färgades av ständiga feldomslut och turbollar. Kjesaren och Lill-Nisse vann.Kommentarer är stängt.